Online hizmet nedir?

Direkt olarak psikolojik yardım alamayanlar için daha kolay bir çözüm imkanı sunan hizmet yöntemidir.

Online görüşme kimler içindir?

Birçok insan için geçerli bir yöntemdir. Evde veya iş yerinde kişinin kendine en uygun konumunda destek alabileceği etkili bir yöntemdir. Özellikle de uzak mesafe veya pandemi sebeplerinden ötürü ulaşım sorunu yaşayanlar ebeveynlerin çocukları için ihtiyaç duyduğu psikolojik desteği kendi konfor alanlarında alabilmesi olumlu sebeplerden sadece bir tanesidir. Yurt dışında ikamet edenler, şehir değiştirince farklı bir psikiyatrist ile tekrar aynı süreci yaşamak istemeyenlerin nerede olunursa olunsun istediği an ulaşabileceği bir destek kanalının olması her iki taraf için de olumlu etkiler bırakacaktır.

Hangi durumlarda online görüşmeler uygun değildir?

Hasta veya ebeveynlerin reddi dışında bir sakıncası yoktur. Fakat göz önünde bulundurulması gereken bazı durumlar vardır. Hastanın mahremiyeti, acil müdahale gerektiren durumlar ve yatarak tedavi gören hastalar için online terapi iyi bir seçenek olmayabilir.

Online görüşme yüz yüze görüşme kadar etkili mi?

Online görüşme ya da online danışmanlık teletıp alt grubu olup
psikiyatrik değerlendirmeler

  • Terapi (bireysel terapi, grup terapisi, aile terapisi)
  • Hasta eğitimi
  • İlaç yönetimi
    gibi çeşitli hizmetleri içerir.

Teletıp genellikle video konferans kullanarak, teknoloji aracılığıyla belli bir mesafeden sağlık hizmeti sağlama işlemidir. Online terapinin yüz yüze görüşmeler kadar etkili olup olmadığı danışanlarımı en sık endişelerinden konulardan birisidir. Online terapinin verimliği üzerinde gerçekleştirilmiş olan klinik araştırmalar gösteriyor ki; online terapi yüz yüze görüşmeler kadar etkili sonuçlar vermektedir.
Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki: online terapi almaya karar veren danışanlarımın büyük çoğunluğu iş birliği konusunda çok motiveler.